טיפול בחרדה

לצערי, חרדה הפכה למעין מגפה וכיום 1 מכל 4 אנשים סובל מחרדה כזאת או אחרת, זו יכולה להיות חרדה בריאותית, חרדה מנהיגה, חרדת בחינות, חרדה חברתית או חרדה כללית. לא משנה ממה אתה חרד, תחושת המתח והמחשבות טורדניות שפשוט הולכות איתך לכל מקום ומסרבות להרפות יכולות ממש להפריע למהלך התקין של החיים ולעיתים אף להתגבר עד כדי התקף חרדה עם תסמינים פיזיים אמיתיים כמו דופק מואץ, הזעה בכפות הידים, תחושת מחנק, רעד ועוד. 

המוח מאותת לנו שאנחנו במצב של סכנה. מבחינת הגוף שמתכונן למלחמה ומגיב מול האיוב או בלהילחם, או לקפוא או לברוח זה לא משנה אם אנחנו רק מדמיינים מצב של סכנה או שהוא אמיתי. לכן חרדה הרבה פעמים מרגישה כל כך מוחשית עד שאנחנו בטוחים שקיבלנו התקף לב.

חרדה יכולה להתבטא גם בתחושת מועקה או פחד שפשוט מסרבת לעזוב ולפעמים זה כל כך גרוע עד שנראה לנו שאנחנו עומדים להשתגע וזה לעולם לא יפסק. 

 

אז מה אפשר לעשות?

ראשית חשוב להבין כי אנחנו לא מנסים להעלים את החרדה כי זה פשוט לא עובד, כל התנגדות יוצרת רק העצמה של הדבר אותו אנחנו לא רוצים.  

המפתח הוא קודם כל לקבל את החרדה, להכיל אותה ואז להתבונן עליה בצורה אחרת. 

בעזרת מיינדפולנס שהינו מצב תודעתי של קשיבות והתבוננות על המחשבות והתחושות בגוף, נוכל להסתכל על החרדה ממרחק מסוים ונעבור ממצב של הזדהות להתבוננות. ההתבוננות מאפשרת להיות נוכח אך להרגיש נפרדות מהמצוקה ושליטה על המצב. 

מאחר וחרדה מאותת לנו שמשהו לא בסדר, כשאנחנו במצב של רגיעה והתבוננות אנחנו יכולים לקודד את המצב ולהבין מה החרדה מנסה להגיד לנו או ללמד אותנו. 

כמו כן, באמצעות תהליך רגשי נבין את מקור החרדה שהוא שונה ואישי לכל אחד, ייתכן והחרדה התחילה מטראומה מסוימת או אמונות שרכשנו לאורך החיים. בעזרת תהליכים מעולם הNLP, נוכל לזהות את הטריגר להפעלת הרגש ולשנות את החוויה ובעקבות כך את ההתנהגות (למשל התקפי חרדה, מחשבות טורדניות או מתח) לתגובה מיטיבה יותר עבורינו (למשל רוגע ושלווה). 

אני מזמינה אותך לתהליך בו נזהה את שורש החרדה, נפחית משמעותית את תחושות הפחד, הדאגה, הלחץ והסטרס וניצור כיוונים לחיים שלווים ומאוזנים המלווים בתחושות של בטחון, קלילות, רוגע ואושר לצד בהירות מחשבתית ובריאות מיטיבה.