בין NLP לרוחניות


בשנים האחרונות נקשר שמו של ה- NLP לשיטה רוחנית המשלבת דמיון מודרך, מה שגורם לעיתים לאנשים להתבלבל ולחשוב שמדובר במדיטציה.
בתור מאסטר NLP אני נתקלת לא מעט באמירות כגון "פחות מתאימה לי שיטת טיפול רוחניקית", "אני צריך שיטה פרקטית יותר כמו CBT", "זה לא בשבילי כל המדיטציות האלה"…
הגיע הזמן לעשות קצת סדר בבלאגן!

מה זה בכלל NLP?
Neuro Linguistic Programming, כלומר לימוד הדפוסים השכליים והלשוניים של האדם ותכנותם מחדש ע"י שינוי מרכיבי החוויה. במילים אחרות אנחנו מדברים על חיווט מחדש, ממש שפה תכנותית המאפשרת השגת שינוי והצלחה במגוון תחומים בחיים.
למעשה, ניתן לומר שמי שעוסק ב- NLP הוא מומחה בסטארט אפ הראשוני והמורכב ביותר בעולם – המוח האנושי!
השיטה ממוקדת מטרה ומובנית לתכנת מחדש את החלקים השונים במוח וליצור חוויה חדשה בכל הקשור לשיפור הבריאות, גמילה מהרגלים שונים, התמודדות עם חרדה או אבדן, כלים לתקשורת אישית ובין אישית ועוד.


אז איפה בכל זאת נכנס הדמיון המודרך?
על מנת לתכנת כל מכונה, משומנת ככל שתהיה, עלינו ראשית לגשת לחדר המנועים שלה ולבדוק את החלקים שמפעילים אותה לעומק. חדר המנועים של המוח הוא התת מודע שלו, האזור הזה שנדמה לנו שפועל על אוטומט ועוזר לנו להגיע להחלטות חשובות בחיים.


לכל אחד יכולה להיות הגדרה אחרת לאותו חדר מנועים, תת מודע, תחושה פנימית, האני העליון, אינטואיציה או אולי משהו אחר. לא משנה איך תבחרו לקרוא לזה, העובדה היא שיש משהו פנימי שמניע אתכם קדימה וברגע שתבינו איך הוא עובד תוכלו להפעיל אותו לכיוון שהכי מתאים לכם.
זה בדיוק מה ש-NLP עושה! הוא מלמד אתכם איך להגיע לעומקים האלה, לשלוט בהם ולשנות אותם לטובתכם וזאת באמצעות שימוש בכלי מדהים שיש אותו לכל אחד – דמיון! בעצם, באמצעות דמיון מודרך תוכלו לרדת כמה קומות למטה ישירות עד לחדר המנועים הפרטי שלכם.


בשונה ממדיטציה שבה המטרה היא ליצור מרחב פנוי ולהגיע ל"ריקות" מסוימת בתוכנו המאפשרת רוגע ואיזון המשפיעים על המחשבה, הרי שמטרתו של הדמיון מודרך היא להוביל את המונחה דווקא למקום בתוכו בו קיימים כל הקולות, התמונות ונוצרות התניות לחוויות מסוימות. בתוך המקום הזה, באופן אלגנטי NLP יודע לשנות את התגובות וליצור התניות חדשות המשפיעות על המחשבה, הרגש וההתנהגות.


רוחניות בעולם החדש
אני לא יודעת בדיוק איך נוצרו יחסי הציבור "הרוחניים" לשיטת ה- NLP אך עליי להודות שאין לי שום דבר נגד רוחניות! אם ניקח בחשבון את העובדה שמדובר בביטוי כל כך מופשט, הרי שכל אחד יכול לתרגם אותו איך שירצה… בעיניי רוחניות היא פשוט הדרך בה אנו חווים את העולם, הקול הפנימי הזה שאינו קשור לחומר או מקום והוא פשוט נמצא שם בכל כיוון שאליו נפנה.


אם באמצעות NLP אפשר לדבר איתו ולכוון אותו למקום שאנחנו באמת רוצים הרי שזה מה שחשוב!
אז לכל מי שחפץ בשינוי בחייו, רצון לשנות הרגל או דפוס מטריד, לכל מי שנמצא בצומת דרכים ולא יודע לאן לבחור ללכת או פשוט רוצה להכיר את עצמו טוב יותר ולהגיע עד חדר המנועים הפרטי שלו מוזמנים לפנות אליי ואשמח להכיר לכם את כל הכלים לעשות זאת!